wtorek, 1 marca 2011

Ciesz się chwilą

by flickr.com
Życie teraz - poruszałem już ten temat na samym początku bloga (link), ale postanowiłem do tego wrócić. A właściwie rozwinąć i jeszcze raz przestawić niezwykłą wagę tej oto chwili.

Tak naprawdę nie istnieje przeszłość ani przyszłość. Zauważyliście, że nigdy nie nadchodzi jutro? Zawsze jest dzisiaj, zawsze jest teraz. Nigdy nie ma za chwilę, bo za pięć minut i tak będzie teraz. Jak to teraz czytasz, to zapewne wydaje Ci się to, jako coś oczywistego. Coś oczywistego, do czego jednak nie przywiązywałeś wagi. Najwyższa pora to zmienić.

Dlaczego tak liczy się właśnie ta chwila? Przede wszystkim dlatego, że nie ma żadnej innej. I to wcale nie jest zła informacja. 

Często ludzie powtarzają sobie: "Jak zarobie to pięć tysięcy, to nareszcie będę szczęśliwy" albo "Jak urosnę siedem centymetrów, to będę mógł grać"; nie szukajmy zbawienia w przyszłości! Nie twierdzę, by nie wizualizować, nie twierdzę, by nie planować przyszłości - owszem, możemy kreować swoją rzeczywistość i wizualizować wymarzoną sytuację, ale kluczem do wszystkiego jest TERAZ i radość w tym oto momencie.

Wyobrażając sobie, jak czułbyś się, gdyby udałoby Ci się spełnić pragnienie, odczuwasz to teraz. Co więcej, swoją przyszłość kreujesz właśnie w tym momencie, o czym pisałem w jednym z poprzednich wpisów.

Brnąc od celu do celu, często nie zwracamy uwagi na to, co najważniejsze, czyli chwilę obecną. Myślimy co zrobimy za godzinę, jutro, za dwa lata, całkowicie omijając teraz. A przecież nie ma nic innego!

Każda chwila jest piękna. Świat żyje, ptaszki ćwierkają, słońce wschodzi i zachodzi, chmury przemieszczają się po niebie... po prostu to dostrzeż. Nieważne gdzie jesteś - w domu, w pracy, na spacerze - skoncentruj się na tym co widzisz wokół siebie, bądź tu i teraz. Zobacz wszystkie szczegóły; bądź obecny; patrz, ale nie oceniaj. Wyłącz swoje myślenie, a wtedy w pełni poczujesz TERAZ.

Ciesz się każdą chwilą, rozkoszuj się życiem. Nie pozwól, by przeszłość czy przyszłość zasłaniała Ci wspaniałość tego oto momentu. Zapewne gdy  wykonujesz jakąś czynność, już myślisz o kolejnej rzeczy. To prowadzi do nikąd, bo zawsze będziesz brnął w przyszłość, bez końca, a obecna chwila nigdy Ci nie wystarczy.

Zatrzymaj tę wieczną gonitwę. Oddaj się tej chwili, odczuj jej wszystkie szczegóły. Jest wspaniałą rzeczą móc wyłączyć myślenie i być tu i teraz w całej okazałości. Zresztą co Cię będę przekonywał, sam spróbuj...

1 komentarz: